Výměna neboli barterový obchod. Jak na něj?

01.04.2019

Barterový obchod je výměna služeb nebo zboží za jiné služby nebo zboží bez použití peněz. Může probíhat dvoustranně nebo i vícestranně. Každá strana musí být schopna dodat to, o co má ta druhá strana zájem. Barterem můžete měnit třeba odborné služby (např. marketingové poradenství, grafiku, konzultace fundraisingu či PR) za služby či výrobky jiného charakteru (workshopy na téma udržitelné módy, zábavné odpoledne pro rodiny zaměstnanců, rukodělné výrobky z chráněné dílny).

Co takhle ukázat si to na konkrétním reálném příkladu?

Spirála Ostrava hledala pro tento webový portál Dobromila ilustrátora, který by pro nás udělal logo a tvář Dobromily. Ve Spirále děláme catering, úklidy, máme šicí dílnu a prostory Kavárny.. Proto jsme oslovili paní Renátu Gebauerovou z Ostravy s nabídkou výměny našich služeb za její ilustrační práce. Zjednodušeně? Díky paní Renátě má Dobromila krásné logo a tvář výměnou za náš skvělý catering.

Nestačil jeden příklad? Tak se spolu pojďme podívat na ten, který byl pro Dobromilu nejzásadnější!

V roce 2017, kdy naší Evu (spoluzakladatelka Spirály Eva Krestová) napadl báječný nápad na tento portál, byla vyhlášená soutěž o appku za milion od Ackee. Podmínkou bylo natočit video, které nápad prezentovalo, aby lidé mohli hlasovat. A už se k tomu dostáváme! Úžasné video pro Spirálu Ostrava natočil Film21 výměnou za naše cateringové služby. A ačkoliv jsme nevyhráli a skončili na druhém místě… díky videu, které viděli nadšenci v Tieto CZ, čtete dnes tento článek a používáte tento web.

CHCI SE PODÍVAT NA VIDEO O DOBROMILE

Možná si teď říkáte, že nemáte, co nabídnou. My víme, že rozhodně máte!

My v neziskových organizacích někdy neumíme správně odprezentovat své přednosti. Neuvědomujeme si, že máme cenné zkušenosti a dovednosti, které bychom mohli nabídnout i firmám. Zkuste brainstorming nápadů, pracujte ve skupinách, podívejte se na své služby cizíma očima. Nápad na to, co můžete nabídnout, tam někde je. Kdybyste si přece jen nevěděli rady, nabízíme individuální konzultace Vaší společensky prospěšné organizaci, napište nám info@dobromila.net.

A na co nesmíte rozhodně zapomenout?

Přizpůsobit svou nabídku firmě. Vymýšlet individuální nabídky na míru konkrétním firmám! Spirála taky od začátku nedělala údržbu zeleně, ale díky poptávce vznikla i nabídka. Nebojte se vystoupit ze svých zažitých představ a vstoupit do příběhu jiné společnosti. Takhle totiž začíná partnerství.